تحلیل‌ها

روش‌های مختلف ساخت نیروگاه خورشیدی برای صنایع معرفی می‌شوند

مدیر اجرایی انجمن سازندگان و تامین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر (ساتکا) اعلام‌کرد: روش‌های مختلف ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای صنایع کشور معرفی می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری ارزسهم، از ایرنا، «محمدحسن غفوری» در جمع خبرنگاران افزود: صنایع کشور می‌توانند بر اساس مدل‌های مختلف، نیروگاه خورشیدی تأسیس کنند.

وی ادامه‌داد: خرید تضمینی برق تجدیدپذیر یکی از این روش‌ها برای صنایع است.

این فعال صنعت تجدیدپذیر خاطرنشان‌کرد: صنایع در این مدل می‌توانند نیروگاه خورشیدی روی سقف ساختمان‌های خود احداث کرده و برق تولیدی را طی قرارداد ۲۰ ساله به شبکه بفروشند.

غفوری گفت: در این مدل قرارداد خرید تضمینی ۲۰ساله بین صنعت با وزارت نیرو (ساتبا یا شرکت توزیع برق) منعقد می‌شود. نرخ‌های خرید تضمینی برق در این سیستم مشمول ضریب تعدیل هستند که بر اساس تورم و نرخ تسعیر ارز افزایش می‌یابد.

وی، روش دوم را تهاتر برق صنایع عنوان کرد و بیان‌داشت: صنایع در این روش می‌توان برق تولیدی خورشیدی را به‌صورت خود تامین مصرف کنند. همچنین می‌توانند برق تولیدی را به شبکه تزریق و همان برق را از شبکه به‌صورت خط هموار دریافت کنند.

مدیر اجرایی انجمن ساتکا ادامه‌داد: در این مدل، برق دریافتی از شبکه برق مشمول عدم قطعی است، بدین ترتیب که معادل میزان انرژی تزریقی به شبکه از شبکه برق دریافت می‌شده، مشمول مدیریت مصرف در زمان ناترازی برق نخواهد بود و صنایع می‌توانند از مزایای عدم قطع برق بهره‌مند شوند.

غفوری افزود: همچنین در صورت ساخت نیروگاه تجدیدپذیر و تهاتر برق با شبکه، این میزان برق تجدیدپذیر تعهدات ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان را نیز برآورده می‌سازد.

الزام صنایع به تامین یک درصد از برق مصرفی از انرژی‌های تجدیدپذیر

وی خاطرنشان‌کرد: بر اساس ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش‌بنیان صنایع با دیماند بیشتر از یک مگاوات موظف هستند که یک درصد از برق مصرفی سالیانه خود را از طریق احداث نیروگاه تجدیدپذیر تأمین کنند و این عدد در سال پنجم به پنج درصد برسد.

مدیر اجرایی انجمن ساتکا خاطرنشان‌کرد: در غیر این صورت در قبض برق صنایع مذکور، به‌اندازه همان درصد ذکر شده، تعرفه برق با مبلغ نرخ تجدیدپذیر (هم اکنون 30 هزار و ۸۰۰ ریال) محاسبه و از صنایع اخذ می‌شود.

غفوری از برگزاری سمینار اطلاع‌رسانی به صنایع استان البرز در این باره خبر داد و گفت: انجمن سازندگان و تأمین‌کنندگان کالا و خدمات انرژی‌های تجدیدپذیر اقدام به برگزاری سری سمینارهایی برای تشریح موارد فوق به صنایع در استان‌ها کرده است.

وی افزود: در این سمینارها، موارد فنی، قانونی و اقتصادی انرژی‌های تجدیدپذیر برای صنایع تشریح می‌شود و همچنین نمایشگاه‌های جانبی نیز در محل برگزار می‌شود.

مدیر اجرایی انجمن ساتکا ادامه داد: سمینار آینده روز سه‌شنبه (۱۸ مهر)در سالن همایش مجموعه فرهنگی ورزشی میلاد در استان البرز و برای صنایع استان البرز برگزار می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا