تحلیل‌ها

استراتژی معاملاتی

ارائه دهنده: محسن عباسی – دکترای مدیریت مالی – مدرس دانشگاه علامه طباطبایی

استراتژی معاملاتی، یکی از اصلی ترین پیش نیازهای معاملاتی ماست. بدون استراتژی مالی همچون تکه چوبی در دریا شناوریم، با موجِ هر خبر و اتفاقی به سویی حرکت می کنیم، بدون مقصد!

نمیتوانیم اتفاقات و پیامدها را تجزیه و تحلیل کنیم و به نتیجه برسیم، در مقابل پدیده های مثبت بیش از اندازه خوشحال و خوش بین می شویم و احساسات بر ما غلبه می کند، و درمقابل پدیده های منفی ناامید و مضطرب و پراسترس می شویم. تنها دلیل این رفتارها در ما ، نداشتن استراتژی معاملاتی است.

استراتژی هر کس می تواند با دیگری متفاوت باشید. بعد از “آموزش و یادگیری و تجربه”، شما به مرور استراتژی خود را تدوین می کنید، چیزهایی به آن اضافه و یا کم می کنید و با گذشت زمان، دیگر تغییرات کمی در آن ایجاد می کنید. استراتژی صرفا یک سری فرمول و پدیده فنی و مکتوب نیست. اتفاقا استراتژی در ذهن شما شکل می گیرد و در اثر آموزش و تجربه ی معاملاتی بوجود می آید و آرام آرام فرم خودش را پیدا می کند.

استراتژی طیف وسیع و ترکیبی از:

عوامل بنیادین

فنی و تکنیکالی

و رفتاری و روانشناسی

است. به این مثال توجه کنید:

✅شما بعد از آموزش و مطالعه و تجربه معاملاتی دریافته اید که سهام با p.e زیر p.e متوسط بازار به شرط سود آور بودن شرکت ، همواره میل دارد تا به سمت متوسط p.e بازار حرکت کند و رشد کند. (عوامل بنیادین)

✅با بررسی نمودار سهم دریافته اید هر گاه میانگین ۲۰ روزه سهم ، میانگین ۵۰ و ۲۰۰روزه را رو به بالا قطع کند، روند رو به رشدی در سهم شما شکل می گیرد. هر گاه یک کانال ساده تکنیکالی رسم کرده اید و سهم همیشه از کف کانال با حمایت روبرو شده، شما به کانال (فرضی) خود اعتماد دارید. (عوامل فنی)

✅شما آنقدر صفحه سهم را دیده اید و سفارشات خرید و فروش سهم و رفتار بازیگران حقیقی و حقوقی را رصد کرده ایدکه به رفتار سهم اشنا شده اید. اصطلاحا بالاو پایین سهم را می شناسید. (عوامل رفتاری)

اینها صرفا مثال هستند. شما بر اساس یادگیری و تجربه خود به عوامل مختلفی بر می خورید و کم کم استراتژی خود را خواهید ساخت. بعضیها وقتی نرخ سود اوراق و یا نرخ سود بانکی کم می شود وارد بورس می شوند، برخی همواره با شکست سقفهای تاریخی سهم وارد ان می شوند، بعضیها از ابر ایچیموکو برای تحلیل استفاده میکنند، برخی گزارشهای ماهانه را ملاک قرار می دهند و اکثریت معامله گران موفق ترکیبی از عوامل را مد نظر قرار می دهند.

استراتژی مانند یک پروژکتور است، مسیر سرمایه گذاری را برای شما روشن می کند، اجازه نمی دهد در مسیر به حاشیه بروید. ارامش معاملاتی را برایتان به ارمغان می آورد و همواره پورتفوی شما را به بهترین شکل از گزند هیجانات حفظ می کند برای ساختن استراتژی خود اقدام کنید،

آموزش ببینید (با حجم زیاد) و معامله کنید (با حجم کمتر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا