اخبار

در حوزه فناوری‌های راهبردی؛

ارائه پژوهانه 10 هزار دلاری به پروژه‌های تحقیقاتی دارای همکار خارجی

مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، هفت کمک هزینه برای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک محققان ایرانی و خارجی در حوزه‌هایی از جمله فناوری‌های زیستی، اطلاعات و ارتباطات، اپتیک و کوانتوم، مواد و ساخت پیشرفته، نانو و میکرو و پزشکی بازساختی در نظر گرفته است.

به گزارش ارزسهم، به نقل از پایگاه خبری توسعه برند، نشست خبری معرفی گرنت بین‌المللی ستادهای توسعه فناوری، امروز 27 آذرماه در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری برگزار شد.

شقایق حق‌جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست ‌جمهوری گفت: در حاشیه برگزاری نهمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) و پنجمین آئین اعطای جایزه مصطفی (ص) که مهرماه سال جاری در اصفهان برگزار شد با هدف تعامل بیشتر و تقویت همکاری بین دانشمندان و فعالان علم، فناوری و نوآوری، تثبیت مشارکت‌های بین موسسات ایرانی و سازمان‌های تاثیرگذار جهان و کمک به پیشرفت علم و فناوری در کشورهای مشارکت کننده، هفت کمک هزینه برای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در حوزه‌های فناوری‌های زیستی، اطلاعات و ارتباطات، اپتیک و کوانتوم، مواد و ساخت پیشرفته، نانو و میکرو، پزشکی بازساختی و سلول‌های بنیادی و علوم شناختی بین محققان ایرانی و سایر کشورها در نظر گرفته شد.

وی افزود: علاقهمندان می‌توانند به منظور آشنایی با موضوعات گرنت‌ها، کسب اطلاعات بیشتر و ارسال پروپوزال به وبگاه مرکز تعالی ابن سینا (ACE) به عنوان واسط اجرای همکاری‌های تحقیقاتی دوجانبه به نشانی https://isf-bmn.ir/ace/ مراجعه کنند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی در خصوص الزامات ارائه این کمک هزینه گفت: حداقل دو محقق اصلی، یکی از ایران و دیگری از کشوری دیگر باید در پروژه شرکت کنند. در طول اجرای پروژه، حداقل یکی از محققانباید لااقل یک ماه تحقیق و توسعه را در موسسه طرف مقابل انجام دهد.

به گفته او، متقاضیان باید دارای سوابق علمی و فنی مرتبط با پروژه و وابستگی به مراکز آموزشی/تحقیقاتی یا شرکت‌های دانش‌بنیان/ SMEها باشند.

حق جو تاکید کرد: متقاضیانی که پروژه را با برندگان جایزه مصطفی (ص) تعریف می‌کنند یا سابقه همکاری با آنها دارند و همچنین برندگان مسابقه علمی KANS از امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره‌مند می‌شوند.

متقاضیان با شرکای کشورهای اسلامی (کشورهای عضو  (OICاز امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره مند می‌شوند. همچنین، متقاضیان دارای یک گروه تحقیقاتی خاص، از جمله دانشمندان وابسته به دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی دولتی از ایران یا کشور همکار، از امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره‌مند می‌شوند. گروه‌های تحقیقاتی که از این کمک مالی استفاده می‌کنند تشویق می‌شوند تا فراتر از فعالیت‌های مرتبط با پروژه با یکدیگر همکاری کنند و زمینه‌های دیگری را برای کار مشترک تعریف کنند.

به گفته وی متقاضیانی که همکار خود را از دانشگاه سوسه تونس، آکادمی ملی علوم و تکنیک سنگال، دانشگاه ملی علوم و فناوری پاکستان، کامستک، دانشگاه علوم بهداشت بنگلادش، دانشگاه خزر آذربایجان یا شبکه مغرب تک (مراکش) انتخاب کنند – بر اساس تفاهم نامه مشترک ACE با این هفت مجموعه که در حاشیه رویداد مصطفی (ص) منعقد شده است – از امتیاز اضافی در فرآیند ارزیابی برای دریافت کمک هزینه بهره مند می‌شوند.

حق جو افزود: تعهد متقابل شرکا در هر دو کشور به عنوان شاخصی از نقطه قوت پروژه تحقیقاتی درنظر گرفته خواهد شد. این شامل تعهد منابع غیرنقدی (هر گونه کمکی که شامل حمایت مالی نمی شود، مانند دسترسی به رایانه، نرم افزار، فضای اداری و/یا تجهیزات) توسط همه شرکا است. خروجی پروژه متعلق به محققان شرکت کننده و  مربوطه است.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی با بیان اینکه  تا سقف 10 هزار دلار کمک هزینه مالی به شریک ایرانی تخصیص می یابد، گفت:  شرکای سایر کشورها مسئول تامین مالی تا سقف 10 هزار دلار از جمله منابع غیرنقدی پروژه، هزینه های میزبانی یا سفر و غیره هستندهر یک از طرفین مسئول پرداخت هزینه های سفر، معیشت و اقامت اعضای گروه تحقیقاتی خود در بازدیدهای مرتبط با این همکاری خواهد بود.

به گفته او، کمک هزینه در دو قسط پرداخت می شود که 80 درصد پس از امضای قرارداد و 20 درصد پس از تایید گزارش نهایی و ارسال صورت مالی خواهد بود.

 حق جوی همچنین تاکید کرد: درخواست ها توسط یک کمیته ارزیابی مستقل ارزیابی شده و توسط ACE اطلاع رسانی خواهد شد. ارزیابی بر اساس معیارهایی همچون معیارهای تثبیت مشارکت موجود، شایستگی علمی یا تأثیر نتایج پیش بینی شده، پتانسیل برای همکاری طولانی مدت و فعالیت های بعدی، اصالت و امکان سنجی فعالیت پیشنهادی، تخصص موسسات همکار و متقاضیان (و گروه های تحقیقاتی آنها) ، کمک‌های همه شرکای درگیر، از جمله کمک‌های مالی و غیرنقدی خواهد بود.

پایان پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا